Svētku laikā aicinām nepilotēt bezpilota gaisa kuģi alkohola reibumā vai naktīs (22.06.2019)
Dažādi / CAA

Svētku laikā aicinām nepilotēt bezpilota gaisa kuģi alkohola reibumā vai naktīs

Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA) izskata administratīvā pārkāpuma lietu, kurā drona pilots bezpilota gaisa kuģi vadījis naktī stiprā alkohola reibumā. Svētku laikā aicinām drona pilotus būt atbildīgiem un nepilotēt bezpilota gaisa kuģus naktī vai alkohola reibumā.

Latvijā šajās brīvdienās norisināsies virkne publisku pasākumu, kuru laikā tiks dedzināti arī ugunskuri. Bezpilota gaisa kuģi visbiežāk tiek izmantoti skaistu skatu iemūžināšanai, tomēr CAA aicina dronus lietot atbildīgi, nesabojājot svētkus sev un citiem. Bezpilota gaisa kuģu vadīšana naktī vai alkohola reibumā ir nedroša – dronam krītot, tas var ievainot bezpilota gaisa kuģa pilotu vai citas personas, kā arī nodarīt kaitējumu īpašumam. Šobrīd CAA izskata administratīvā pārkāpuma lietu, kurā bezpilota gaisa kuģa vadītājs bija stiprā alkohola reibumā un pilotēja dronu naktī. Atgādinām, ka par bezpilota gaisa kuģu pilotēšanas noteikumu neievērošanu drona pilotam var tikt piemērots administratīvais sods.

Lai svētki būtu izdevušies, CAA atgādina, ka Ministru kabineta noteikumi nr. 737 “Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un tādu cita veida lidaparātu lidojumi, kuri nav kvalificējami kā gaisa kuģi” nosaka, ka aizliegts pildīt bezpilota gaisa kuģa pilota un lidojumu novērotāja pienākumus, kā arī uzraudzīt lidojumus, ko veic persona, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu, atrodoties alkoholisko vielu ietekmē, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,2 promiles, kā arī atrodoties narkotisko, psihotropo vai citu apreibinošu vielu ietekmē.

Vienlaikus noteikumi nosaka, ka bezpilota gaisa kuģa lidojumi tiek veikti laikposmā starp saullēktu un saulrietu, tādējādi lidojumi ar dronu ir aizliegti nakts laikā, neskatoties uz to, ka šajos svētkos ir gada īsākās naktis.

Atgādinām, ka veicot lidojumus, bezpilota gaisa kuģim jāatrodas drošā attālumā no lidojumā neiesaistītām personām un īpašuma uz zemes, kā arī no citiem gaisa telpas lietotājiem. Ja bezpilota gaisa kuģis traucē citiem gaisa telpas lietotājiem, bezpilota gaisa kuģa pilots nekavējoties dod tiem ceļu.

Lai tiktu ievērots drošs attālums, pilots, veicot lidojumu ar bezpilota gaisa kuģi, kura kopējā pacelšanās masa nepārsniedz 250 grami, pirms lidojuma izvērtē un izvēlas drošu lidojuma zonu, kas ietver drošu distanci no lidojumā neiesaistītajām personām un īpašuma uz zemes. Savukārt ar dronu, kura kopējā pacelšanās masa pārsniedz 250 grami, jāizvēlas distanci ne tuvāk kā 50 m attālumā no lidojumā neiesaistītajām personām un īpašuma uz zemes.

Aivis Vincevs
Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra”
Komunikācijas vadītājs
Tālr.: 60001672
www.caa.lv
e-pasts: aivis.vincevs@caa.gov.lv
Twitter: www.twitter.com/LV_CAA
Facebook: www.facebook.com/CivilasAviacijasAgentura